"Аве" - филм за сблъсъка на младите със света на възрастните

2012-10-10 14:31:00

Втората прожекция от СФФУ - семестър Есен 2012 е на дебютния игрален филм на Константин Божанов Аве. Филмът спечели наградата "Кодак" за най-добър български филм, режисьор и бълкански филм в рамките на 16-ия София Филм Фест през март 2012. Него ще можете да гледате в понеделник, 8 октомври, от 18.30 часа. И тъй като режисьорът, за съжаление, няма да може да бъде с вас на прожекцията, ви предлагаме кратък разговор с него.

 

Това е един от най-очакваните филми на годината. Творбата поддържа едно естествено напрежение, което не е кинаджийски трик, а същност на разказваната история – хем универсална, хем някак си кореспондираща с тукашната действителност (малко преди началото на снимките Константин Божанов получава предложение да пренапише сценария, като пренесе историята в Сиатъл, но отказва, понеже не му се струва естествено). Филм с много тъмни и слабо осветени пространства и с двама много цветни главни персонажи. Филм с цитати за ценителите (музикалните фрагменти от Марк Рибо и участието на Бруно Ес. от Каспар Хаузер и Строузек на Херцог). Филм, за който въпреки големите международни признания, тепърва има много да се говори.

 

Да започнем от покрайнините – Аве започва от покрайнините на София и следва своя специфична траектория през „покрайнините на този неразтълкуван свят”, ако трябва да цитираме ирландския поет Дезмънд Игън…

 

Идеята беше да се тръгне от град, от един урбанистичен пейзаж, и постепенно да се стигне до една пасторалност, каквато, примерно, реката внушава. На практика не е необходимо да вземеш кораб, за да отидеш до несъществуващо село на Дунава. Но за мен беше важно героите да изминат не само едно духовно и интелектуално развитие в историята, но и физически да се движат в една такава непредвидима траектория.

 

Значи, имаме трите плана – особената геометрия на физическото придвижване, вътрешното, духовното, движение и един трети пласт – на думите, които не винаги съвпадат с т.нар. обективна действителност, дори често са в противовес с нея.

 

 

До голяма степен Аве е филм за сблъсъка на едни млади хора със света на възрастните, за първата им среща със смъртта и за един по-различен тип любов. И в сблъсъка си със света на възрастните двамата герои имат различни предпазни механизми: докато Аве е патологична лъжкиня и фантазьорка, Камен е герой, обърнат навътре и затворен към света. И при това положение и двамата герои са изолирани и думите и подборът на думите при комуникацията с възрастните се явяват защитен механизъм, който ги запазва такива, каквито са.

 

Тоест – един вид историята на Холдън Колфийлд и на една по-меланхолична Пипи Дългото чорапче, разказана на съвременен език.

 

Определено Холдън Колфийлд е една от инспирациите за създаването на Камен. Той, макар да има допирни точки като философия и с мен самия, е изключително различен от мен и у него откриваме повече черти на Холдън Колфийлд, отколкото мои. А аз Пипи Дългото чорапче… да, по някакъв начин Аве със своите измислени истории е такава именно като следствие и отпор на едно реално отсъстващо от живота й семейство.

 

А избора на Ованес Торосян и Анжела Недялкова, защото те наистина са страхотно балансиран тандем?

 

Още от началото бях наясно, че ако нямах точните актьори, точния кастинг, точния баланс и точната химия между актьорите, филмът не би се получил. Беше много трудно да повярвам във всички други млади актьори, професионални или не, явили се за ролите на Аве и Камен. Междувременно, химията между Анжела и Ованес беше нулева и при финалния си избор аз на практика умишлено промених сценария, променяйки динамиката на отношенията им. Вместо химията на привличането, аз използвах антагонистичността между двамата и чувството на взаимен дискомфорт, на нестабилност, което всъщност се оказа в много по-голяма полза на историята, отколкото една химия на привличането.

 

Да завършим с епизодичната роля на Бруно Ес. (истински подарък за киноманите) и с това, което той казва на Камен (на немски!) в несъществуващото село на Дунава: „Така се рисуват хора. Но понякога тези, които рисуваш, може да са мъртви”…

 

Той беше първият актьор, когото привлякох и издирих за този филм. Бруно имаше аутизъм и се отнасяше с почти детска чистота към света. Говореше за себе си в трето лице, защото самият той се виждаше някак отстрани. Не беше напускал Германия от 70-те години. Неговият образ във филма е ключов, защото той, дядото, артистичният човек, е много различен от цялото семейство на приятеля на Камен, на самоубилото се момче. Диалогът на Бруно с Камен беше импровизиран от самия Бруно и на едно емоционално, не толкова аналитично, ниво има много общо с духа на филма. Самият начин, по който Бруно се изразяваше, беше един вид поезия. Той беше самобитен музикант и художник-примитивист – така всъщност го открива и Вернер Херцог навремето – и въпреки аутизма си, неговата адекватност и разбиране по отношение на историята беше изключителна. Почина няколко месеца след заснемането на сцените с него и съм много щастлив, че имах възможността, макар и за кратко, да познавам този изключителен човек.

 

Още интересна информация за София Филм Фест за Учащи може да намерите тук:

Автор: Ралица Солакова

ОЩЕ МАЛКО...

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия